Ogólne, Tresura

Pies ciągnie na spacerze

Pies ciągnie na spacerze, co robić?

Dlaczego mój pies ciągnie na spacerze i mnie nie słucha? Jak sprawić aby przestał? Większość psów z natury ciągnie na smyczy, psy lubią wolność i aktywność, ale można je nauczyć pewnych zachowań i tym się zajmiemy dziś. 

Dlaczego pies ciągnie na smyczy?

Pies który ciągnie podczas spaceru, wbrew powszechnej opinii nie robi tego bo pokazuje człowiekowi dominacje lub bo woli spacerować sam bez człowieka. Powodem jest po prostu to, że psy lubią wolność, dodatkowo ekscytują się, tym że są na spacerze, w mniej znanym miejscu niż zawsze, docierają do nich dziesiątki sygnałów z każdej strony, setki zapachów i odgłosów. Pies lubi poznawać, doznawać otoczenia (zwłaszcza węchem), 

Co zrobić aby oduczyć psa ciągnięcia?

Niestety nie jest to takie proste, ale jeśli będziemy konsekwentni to prędzej czy później uda nam się to osiągnąć. Sam trening nie trwa długo, wystarczy 10-15 minut dziennie. 

Najlepiej będzie też znaleźć odpowiednie miejsce do treningu, tak aby pies nie był rozpraszany setkami bodźców, najlepiej na początku spróbować wykonać kilka treningów na swoim podwórku lub w miejscu które pies zna, później gdy zauważymy lekką poprawę możemy przechodzić do innych miejsc, np. odległych łąk, a dopiero później do miejsc gdzie jest więcej rozpraszaczy. 

Na pewno warto zaopatrzyć się w specjalną smycz sprężynującą lub szelki - to poprawi komfort psa i nie będzie niepotrzebnie obciążać mu odcinka szyjnego. Warto też zaopatrzyć się w ulubiony przysmak swojego pupila (coś drobnego, co zrobi mu apetyt na kolejny kęs), będziemy taki smakołykiem nagradzać psa.

Trening

  • Spacerujemy z psem na smyczy/szelkach
  • Gdy pies pociągnie smycz bo np. chce iść w inną stronę lub coś zobaczył, to powinieneś natychmiast się zatrzymać a następnie poczekać od pół do nawet minuty, tak aby twój pies zobaczył że coś jest nie tak gdy zachowuje się określony (niepożądany przez nas) sposób
  • Następnie odwróć się i idź w przeciwnym kierunku do którego pies ciągnął, powiedz psu wyraźnie komendę np. "noga" i gdy pies będzie szedł koło nogi (nawet przez przypadek), to od razu daj mu smakołyk. Pies musi wiedzieć że pożądane przez nas zachowanie dostaje nagrodę a za złe, delikatną karę.
  • Jeśli pies się zatrzyma by coś powąchać bądź na coś popatrzeć, stań, nie ciągnij go na siłę, jednak gdy ruszy znowu powtórz komendę "noga" i gdy pies będzie przy nodze ponownie go nagrodź .
  • Ustaw psa obok siebie koło nogi, zacznij iść powoli równocześnie mówiąc psu swoją komendę, a gdy będzie szedł obok Ciebie - znów daj mu nagrodę.

Całość nie wymaga dużo czasu podczas jednego treningu, ale wymaga systematyczności i regularnego treningu codziennie przez tydzień, dwa lub dłużej w zależności o samego psa. 

Czego unikać?

Nie ciągnij psa na siłę, nie krzycz, nie siłuj się z psem. Delikatne kary w postaci postoju gdy pies ciągnie w inną stronę są dozwolone, ale ciągnięcie na siłę psa w drugą stronę już nie, sprawi to tylko krzywdę psu a na pewno go nic nie nauczy. 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *