Akcesoria, Ogólne

NIEbezpieczne zabawki dla psów – które i jak ich unikać?

Niebezpieczne zabawki dla psa

Bezpieczeństwo naszego pupila jest dla nas priorytetem, często dbamy o dobrej jakości karmę, bezpieczne akcesoria i regularne badania u weterynarza, ale potrafimy zapomnieć, że są w życiu naszego pieska rzeczy które potrafią zagrozić mu i jego zdrowiu a my nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Łatwo wpaść w błędne myślenie, że wszystko co przeznaczone dla psów, musi być dla psa bezpieczne, podobnie jest z akcesoriami dla niemowląt i dzieci, napis "dla dzieci powyżej 5 roku życia" nie powinien wyłączać naszego myślenia i czujności, a na bezpieczeństwo ma wpływ wiele czynników o których należy cały czas pamiętać.

Pozornie bezpieczne

Mowa o zabawkach dla psów, pozornie wydają się bezpieczne, w końcu często pies potrafi bawić się godzinami starym kapciem i mu nic nie dolega... Otóż nie, wszystko jest do czasu, a gumowa podeszwa i sztuczny materiał buta to na pewno nie jest dobra zabawka dla psa. Pragnę wspomnieć tylko, że pies ma mniejszy żołądek niż człowiek, a także całe ciało co powoduje że w przeliczeniu stężenia różnych substancji na kg masy ciała, pies jest dużo mniej odporny na różne związki chemiczne niż człowiek i dlatego np. dla psa potrafi być bardzo niebezpieczna nawet niewielka ilość alkoholu którą dorosły człowiek nawet nie poczuje. Pies nie powinien bawić się starym kapciem, ani pozornie bezpiecznymi zabawkami niewiadomego pochodzenia i wątpliwej jakości, które mogą powodować zagrożenie zadławienia lub posiadać w sobie metale ciężkie (toksyczne związki). Bardzo ważna jest obserwacja pieska, to jak się lubi bawić, niektóre psy przejawiają niezwykłą chęć gryzienia - w takim przypadku świetnie sprawdzą się mocne gryzaki, natomiast nawet najwytrzymalsze pluszaki będą pękać i stwarzać zagrożenie dla naszego psa. Zazwyczaj jednak dobrej jakości pluszak, będzie wystarczająco wytrzymały, a odpowiednie materiały wykonania (naturalne) sprawią, że nawet w przypadku rozszarpania przez pieska, jego elementy nie będą stanowiły zagrożenia dla niego - ale to właśnie dlatego warto postawić na zabawki wyższej jakości. 

Praktycznie każda zabawka będzie pozornie bezpieczna - podobnie jak z dziećmi, dlatego trzeba też użyć swojej własnej wyobraźni. Należy też pamiętać, że pies bawi się głównie przez gryzienie, jedzenie, połykanie, rozszarpywanie zębami lub pazurami, kopanie itd. to wszystko sprawia, że prawdopodobieństwo np. połknięcia jakiegoś elementu zabawki jest bardzo wysokie. 

Jakich zabawek unikać?

Najgorsze są zabawki plastikowe - dosyć, że negatywnie wpływają na środowisko i ich produkcja w ogóle nie powinna mieć miejsca, zwłaszcza że jest wiele alternatyw, to potrafią być bardzo niebezpieczne. Zęby psa bez problemu przegryzą plastik, zwłaszcza po pewnym czasie gryzienia, a rozszarpany plastik kruszy się na wiele małych elementów które pies po prostu zjada, co powoduje nie tylko niestrawności i bóle ale może wywołać ostre zapalenie lub inne niebezpieczne choroby i sytuacje. Zabawki pluszowe wypełnione syntetyczną wata i napchane "dodatkami" w postaci elementów plastikowych, guziczków ze sztucznych materiałów itp. to również zły pomysł, psy uwielbiają jeść watę... 

Nieodpowiednio dobrane zabawki np. zbyt małe piłeczki dla dużego psa lub zabawki pozornie przeznaczone dla dużego psa, ale zawierające wiele małych i odstających luźno elementów plastikowych, gumowych lub z materiałów sztucznych.

Zabawki z niewiadomego źródła lub bez certyfikatów. Najlepiej wybierać te zabawki, które posiadają certyfikację TÜV Rheinland, dzięki temu możemy być pewni, że zabawka została wykonana z materiałów nietoksycznych i w pełni bezpiecznych dla zwierzęcia. Zwłaszcza w przypadku kupowania zabawek które zostały importowane, sprowadzone z zagranicy, taki certyfikat warto sprawdzić. Odradzamy też zakupu zabawek z niewiadomego pochodzenia i wykonanych z podejrzanych materiałów które zapewne są sztuczne i toksyczne.

Jakie zabawki wybierać?

Po pierwsze, najlepiej wybierać zabawki ekologiczne i wykonane z naturalnych materiałów - nie tylko z punktu ekologii, ale dlatego, że zazwyczaj to takie zabawki są najbardziej naturalne i zdrowe dla naszego psa, zwłaszcza w przypadku połknięcia. Naturalne sznury, gryzaki z odpowiedniego drewna, pluszaki wypełnione trocinami czy nawet piłki wykonane z naturalnego kauczuku a nie sztucznej gumy. 

Warto też przede wszystkim dobierać zabawki odpowiednio dla naszego pieska, jak wyżej było wspomniane, do jego preferencji, zachowania ale także i wieku oraz rozmiaru a  nawet rasy. Inne zabawki sprawdzą się lepiej u szczeniaków a inne u psów dorosłych, małe piłki lub zabawki z latającymi małymi elementami nie sprawdzą się u psów dużych które z łatwością mogą je połknąć i np. się nimi zadławić. 

Świetnie sprawdzą się wysokiej jakości zabawki edukacyjne, które nie zawierają niebezpiecznych elementów a przeznaczone są do kształcenia dobrych zachowań u naszych pupili, a także wykształcania w nich intuicji, nauki komend i dobrego zachowania.

Poznaj dwie najważniejsze zasady bezpiecznych zabawek:

  1. Dbaj o jakość zabawek. Nigdy nie oszczędzaj na zabawkach, nie kupuj ich z niewiadomego źródła po taniości, zazwyczaj takie zabawki sprowadzone są ze wschodu, nie mają certyfikatów i są wykonane z niebezpiecznych materiałów (a nawet toksycznych). Nie wspominając o fakcie, że i tak pomimo pozornej oszczędności takie zabawki bardzo szybko się niszczą. Lepiej zainwestować w wytrzymalsze zabawki, które będą dłużej służyć psu, a przede wszystkim będą dla niego bezpieczne.
  2. Kontroluj przebieg zabawy. Duża większość właścicieli, stosuje zabawki jako coś, co zajmie psa na dłuższą chwilę, a oni w tym czasie będą mogli odpocząć - błąd. W opisie większości zabawek, producenci i sklepy często sami zaznaczają, że pies powinien bawić się zabawką tylko pod okiem opiekuna i to nie dlatego, że zabawka jest słabej jakości i może się w każdej chwili rozpaść, ale po prostu dla bezpieczeństwa, różne charaktery i temperamenty psów, powodują, że grzeczny piesek który lubi lekko przygryzać pluszaka, w pewnym momencie może go rozpocząć szarpać a po rozszarpaniu zjeść jego elementy - w takim przypadku nawet naturalny pluszak może stworzyć zagrożenie - na pewno mniejsze niż pluszak wykonany ze syntetycznej wełny i plastikowych elementów - ale jednak, pies może zadławić się kawałkiem materiału (nawet tego naturalnego). Warto mieć pupila na oku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *